E Fundit/ Një térmét göditi mëngjesin e sotëm

Një teermet me magnitudë 4.3 ballë të shkallës Rihter gooditi ishullin grek Lefkada mëngjesin e së martës. Deri më tani nuk ka informacione për dëme apo të leenduar. Epiqendra e teermetit ishte në det, 16.5 kilometra nga qyteti i Vasilikit, tha Observatori Kombëtar i Athinës.

Më herët, Qendra Evropiane Sizmologjike Mesdhetare tha se epiqendra ishte shumë e cekët, vetëm dy kilometra larg, me magnitudë 5.2 ballë. Deri më tani nuk ka raportime për të lënduar apo dëme të mundshme materiale në Lefkada dhe ishuj të tjerë në detin Jon.

Sipas të dhënave paraprake sizmike, tërmeti ka të ngjarë të jetë ndjerë nga një numër i vogël njerëzish në zonën afër epiqendrës. Shkencëtarët thonë se një tërmet i tillë nuk duhet të shkaktojë më shumë dëme sesa rënia e objekteve dhe ndoshta thyerja e dritareve.

Ishulli Lefkada ndodhet në një zonë sizmike dhe tërmetet nuk janë një dukuri e pazakontë. Një teermet me magnitudë 6.1 ballë i shkallës Rihter në vitin 2015 shkaktoi dëme të mëdha në ishull dhe me atë rast dy peersona huumbeen jeteen.